Sık sorulan sorular

Arp nasıl çalınır?

Tırnakla çalınan metal telli bazı geleneksel Irlanda arpları haricinde tüm arplar parmakların etli kısmıyla çalınır. Bu nedenle arp çalmadan önce tırnaklarımızın kısa olması gerekmektedir. Şayet uzun tırnak arpta istenmeyen cızırtılı bir sese neden olur. Pianodaki gibi sol el bas (kalın), sağ el tiz (ince) telleri çalar. Arpın üçgenimsi yapısından dolayı bas telleri çalan sol el daha aşağıdadır. Arpist, pedalları kullanmak üzere bacaklarının serbest kalabilmesi için taburenin uç kısmına oturur, arpı sol omzunun üzerine yatırır. Arp bu pozisyonda dengede durur, doğru oturulduğunda kesinlikle arpistin üzerine ağırlık binmez.

  • 547828 10150879072343971 1117581848 n
  • d741c1c29a9911e18bb812313804a181 7
  • 29db9fc4492811e288f622000a1fbc72 7
  • 311519 10151006914938971 1963509730 n

Arpa başlama yaşı kaçtır?

Profesyonel bir arpist olmak amacıyla arpa başlama yaşı genelde 6-12 civarındadır, ama çok daha geç yaşta başlayıp da başarılı olan çok fazla müzisyen var. Hobi olarak çalmak içinse hiç bir zaman geç değil, benim arpımı restore eden arp yapımcısı 50 yaşından sonra arpa başlamış.

Çok erken yaşta başlamakta ise hiç bir sakınca olmamakla birlikte, kavrama becerisinin geliştiği daha ilerki bir yaşa kadar eğitmen ciddi bir arp eğitimi yerine oyunlar ve ufak şarkılarla çocuğu müzikle tanıştırma yoluna gidebilir. Çocuğun ömür boyu sahip olacağı bir müzik ve sanat sevgisi geliştirmek, erken yaşta iyi enstrüman çalar hale getirmekten çok daha değerlidir.

Arp çalmak fiziksel sorunlar yaratabilir mi?

Bu soruyu çok küçük yaşta arpa başlamak isteyen bir çocuğun ailesi bana sormuştu, cevabım evet ve hayır. Her türlü enstürman, spor hatta masa başı iş sırasında vücudumuzun duruşuna dikkat etmeliyiz. Bilgisayar başında süreki yanlış şekilde oturan bir insan, uzun yıllar bu hatasına devam ettiğinde sırt ağrıları ile karşılaşabilir. Aynı şekilde arpa başlarken doğru oturuş biçimleri öğrenilmelidir.

Eğitmen, arp öğrencisinin kolları, elleri, hatta bacaklarındaki her kasını dikkatle izlemeli, öğrenciyi doğru oturuş ve çalış biçimine yönlendirmelidir. Aksi taktirde uzun yıllar boyu tekrarlanan yanlışlar fiziksel sorunlara neden olacaktır. Böyle sorunlarla karşılaşılmaması için, gerek profesyonel müzisyen olmayı hedefleyen, gerekse günde 15 dakikadan fazla arp çalmayacak hobi olarak öğrenmek isteyen kişilere aynı dikkat ve özeni göstermekte, vücudun en rahat ve doğal pozisyonda arp çaldığından emin olmaktayım. 

Arp, bütün vücudumuzla kavradığımız, bir bebeğin elleri gibi doğal hareketlerle çalınması gereken bir enstrümandır. Doğru çalındığında arp sizi asla yormamalıdır. Herhangi bir acı, yorgunluk, rahatsızlık hissi yanlış bir şey yaptığınızın göstergesidir.

Arp zor bir enstürman mıdır?

Her enstrümanda ustalaşmak uzun yıllar süren bir çalışma gerektirir. Arp çalmak hem iki elin, hem de iki ayağın üzerinde ayrı ayrı hakimiyet ister. Ayaklar ile değiştirilen yedi pedalın müziğin içinde ellerimizin çaldığı teller kadar önemli bir yeri vardır. Bu açıdan arpın iki el ile çalınan benzer bir enstrüman olan pianodan daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Sağ ve sol beyin arasında büyük kordinasyon gerektiren arpı öğrenmek, çocukların zeka gelişimine büyük katkı sağlar.

Arp pahalı bir enstürman mıdır?

Malesef bu sorunun cevabı evet. Ancak çok pahalı bir enstürman olan pedallı arpa geçmeden önce öğrenciler üretimi daha kolay ve fiyatları uygun olan kelt aprı ile eğitimlerine başlarlar. Kelt arplarının uzak doğuda üretilen, uygun fiyatlılarını bulmak mümkündür. Kiralık veya uygun fiyatlı ikinci el bir arp bularak başlamak da mümkün. Bu konuda daha fazla bilgi için lütfen 'Arp edinmek' bölümüne göz atın.

Arp bakım gerektiren bir enstürman mıdır?

Pianoya benzerliği nedeniyle arpın da piano gibi zor akord edildiği düşünülebilir, ancak bu doğru değildir. Arpa yeni başlayan bir öğrenci, ilk dersinde akort etmeyi öğrenebilir. Büyük bir konser arpı akort etmek, düzenli akort edildiğinde sadece 15 dakikamızı almaktadır.

Pedallı arplara senelik bakım yapılması gerekmektedir, bunun için belirli aralıklarla Türkiye'ye Salvi arp fabrikasından bir teknisyen gelmekte ve randevu ile arplara bakım yapmaktadır. Bu bakımlar Myna Müzik tarafından organize edilmektedir. Mandallı arplara da benzer bakımlar yapılmakla beraber, mandallı yani kelt arpları pedallı arplar gibi kompleks bir mekanizmaya sahip olmadıları için mandalların ayarı bir tornavida ile arp sahibi tarafından da yapılabilir. 

Arp bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli etken sıcaklık ve nemdir. Her ahşap enstürman gibi arp da ısı ve nem değişikiğine duyarlıdır ve aşırı nemli/aşırı kuru ortamlarda bulunmak arpınızın ömrünü kısaltacaktır. Arpların direk güneş almayan, kalerüfer peteğine uzak bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

Nasıl arp edinebilirim?

Arp öğrenmeye genelde fiyat ve taşıma kolaylığı açısından kelt arpıyla başlanıyor. Bir öğrenci 3-4 yıl kelt arpı ile çalıştıktan sonra klasik arpa geçiş yapabiliyor, veya isteğine göre kelt arpı çalmaya devam edebiliyor. Başlangıç için yeterli kalitede bir kelt arpını 500-1000$'a yurt dışından getirtebileceğiniz gibi (ben böyle bir arpla başlamıştım), kaliteli, Avrupa yapımı bir kelt bir arpı için 1500-3500 Euro'yu gözden çıkartmak gerekiyor. İstanbul'da İfs Müzik ve Myna Müzik tarafından bu Avrupa ve Amerika yapımı arpların ithalatı yapılıyor. Ifs Müzik'den taksitle arp almak, arp kiralamak, ve 6 aylık kirayı fiyattan düşerek satın almak mümkün. Myna Müzik'de arplar nakit olarak satılmakla birlikte ikinci el arp satışı da oluyor. Diğer bir seçenek ise yurt dışında gelirken yanınızda getirmek.